Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 


 

Zespoły:

666 XHE
Acid Drinkers
Aggressor
Alastor
Armagedon
Astharoth
Azyl P
Ceti
Citron
Deef
Dragon
Destroyers
Egzekuthor
Exorcist
Fatum
Genoside
Genesis of Aggression
Ghost
Hammer
Hektor
Hellias
Imperator
Kat
Lord Vader
Magnus
Mama
Mech
Merciless Death
Non Iron
Open Fire
Quo Vadis
Slashing Death
Smirnoff
Stos
Super Box
Test Fobii/Kreon
Thrasher Death
TSA
Turbo
Vader
Vincent
VooDoo
Wilczy Pająk
Inne Zespoły
Ówczesne Podziemie


Inne:
Kompilacje
Jarocin
Metalmania
S'thrash'ydło
Artykuły
Media
Gigi
Forum
Zine
Download
Teledyski

     O Stronie   Kontakt   Linki   Księga Gości   Co Nowego?   Strona Główna

 

-------------- S'THRASH'YDŁO 88 --------------
(Zapowiedź w prasie)


(Oficjalny plakat festiwalu)

Z archiwum Toma Godlewskiego

Dzięki życzliwości i zrozumieniu Muzeum Okręgowego, administratorów Zamku Książąt Mazowieckich, oraz samozaparciu kilku pracowników i współpracowników Wojewódzkiego Domu Kultury na ciechanowskim zamku odbył się I Festiwal muzyki heavy-metal S’thrash’ydło 88. Koncert rozpoczął się o godzinie 20:00 i trwał wiele godzin. Wystąpiło 19 zespołów z całej Polski (do organizatorów napłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń), ukazała się również okolicznościowa festiwalowa gazetka. Zamek okazał się wymarzonym miejscem na tego typu imprezę, z dużym udziałem światła i dźwięku. Zamek, rzadko odwiedzany przez turystów podczas festiwalu naprawdę ożył. Niektórzy mieszkańcy Ciechanowa obawiali się że setki miłośników mocnej muzyki może doprowadzić do zdemolowania zamku, lub profanacji miejsca pamięci narodowej. Nic takiego się jednak nie stało (skoro zamek przetrwał krzyżackie najazdy, to wtedy również nie mógł legnąć w gruzach :) Na festiwal zjechało się tylu fanów mocnych brzmień, że nie tylko mury zamku, lecz również okoliczne błonie, nie były w stanie ich pomieścić. Pod murami czyhał tłum młodzieży, która nie miała biletów, rodziców szukających swoich dzieci i ciekawskich, którzy przyszli ot tak, żeby zobaczyć jak to wszystko wygląda. Nad bezpieczeństwem czuwało kilkunastu milicjantów (podobno wielu przyszło również po cywilnemu). Chciało się napić coś gorącego, zjeść coś, ale „Społem” nie wystawił swojego stoiska. Po festiwalu posypały się skargi od okolicznych mieszkańców, że jakoby S’thrash’ydło zakłócało im zdrowy, spokojny sen, do którego mają prawo zagwarantowane w Konstytucji (a jak sąsiad po pijaku młóci żonę aż dudni, to taki sąsiad nigdzie nie biega ze skargą, tylko udaje że nie słyszy:) Impreza skończyła się grubo, grubo po północy.-------------- S'THRASH'YDŁO 89 -------------
(Oficjalny plakat festiwalu)

Tym razem w ramach eliminacji do drugiej edycji festiwalu odbywały się przez cały rok comiesięczne koncerty na estradzie Wojewódzkiego Domu Kultury. Najlepsze kapele, które wzięły udział w finale imprezy wybierali fani z ciechanowskiego Matel Clubu „Lighting”. Przegląd muzki heavy metalowej „S’thrash’ydło 88” odbył się w piątek i sobotę 18- 19 sierpnia. Na estradzie w starym Zamku Książąt Mazowieckich wystąpiło 17 najlepszych w kraju młodych zespołów thrash metalowych i hard’coreo’wych, czyli cała czołówka polskiego undergroundu metalowego. Dodatkowo odbyły się dwa koncerty zespołów zagranicznych. Zgromadzeni na zamku w Ciechanowie mogli usłyszeć i zobaczyć grającą bardzo mocny thrash Massacrę z Francji i hard’core’owy Gore (również z Francji). Stało się to, w co nie wierzyli nawet sami organizatorzy, przegląd nie tylko wszedł do kalendarza ciechanowskich imprez, ale także został zaakceptowany przez mieszkańców miasta. Prywatni obywatele nie kryli sympatii dla wydarzeń na dziedzińcu zamkowym. Część z nich spędziła wraz z innymi wiele nocnych godzin przysłuchując się szalejącym muzykom. Organizatorzy po rozliczeniu całości na konto WDK wpłacili pół miliona złotych jako zysk z imprezy. Wszystko dzięki łańcuchowi ludzi dobrej woli. Zespoły z zagranicy wystąpiły za darmo. Same też opłaciły koszty podróży muzyków i instrumentów do Polski i z powrotem. Organizatorzy zapewnili im tylko noclegi i utrzymanie w czasie pobytu w Ciechanowie. Również żaden z pośród siedemnastu zespołów, które pojawiły się na estradzie zamkowej nie wziął honorarium. Muzycy otrzymali tylko talony na obiady i zwrot kosztów podróży (w dzisiejszych czasach niestety takie rzeczy są nie do pomyślenia, jak również fakt, iż miejscowy ksiądz przez dwa dni karmił i udzielał schronienia przyjezdnym widzom (!), dzisiaj wszystko wygląda inaczej- a szkoda). Dużą skalę festiwalu podkreśla fakt, iż na plecach muzyków szwajcarskiego zespołu Samael i francuskiej Massacry, podczas ich trasy koncertowej po USA, Włoszech, Francji, Japonii i RFN pojawił się nadruk- „PoloGne- Ciechanów- S’thrash’ydło- 18-19.08.89. Napis „S’thrash’ydło” gościł również na koszulkach zespołu G.O.R.E. podczas ich występu na Drrrramie w Pruszczu Gdańskim. Festiwal ten był udany, a nawet bardzo udany. Szkoda tylko że prezydent miasta i wojewódzkie władze kulturalne mimo deklarowanej pomocy nie tylko nie pomogły organizatorom S’thrash’ydła, ale wręcz odwróciły się od imprezy. Goście „S’thrash’ydła” byli pozostawieni sami sobie, bezradni na ulicach, bez możliwości zjedzenia czegoś i przenocowania.


(Relacja z festiwalu, Thrashem'all nr 2/89, kliknij żeby powiększyć)


(Relacja z festiwalu ciąg dalszy, Thrashem'all nr 2/89, kliknij żeby powiększyć)Żródło: lokalna gazeta ciechanowska. Za materiały dziękuję znajomemu punkowi z Ciechanowa, który podesłał mi je w ramach przyjaźni na linii metal-punk. Dzięki Skandal! Punk Not Dead!